RoCk FoRuMu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RoCk FoRuMu

Paylaşım AND RoCk

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor)

2 posters
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Kişi sayfası
ZaR:

bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor) Empty
MesajKonu: bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor)   bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor) Icon_minitimeCuma Tem. 25, 2008 11:10 pm

Arkadaşlar,
Çok mantıklı ancak sanki bir şaşırtma varmış gibi görünen bilmeceyi aşağıda sunuyorum:

Padişahın çok güzel bir kızı varmış. Padişah kızını evlendirmek istediğinde ortaya çıkan talipler arasından kız üç delikanlıyı beğenmiş. Ancak karar verememiş. Bunun üzerine Padişah gidin bir yıl boyunca dünyayı gezin; kızıma en değerli, önemli hediyeyi getirerek önerene kızımı vereceğim demiş.

Delikanlılar yola çıkmışlar üç gün kadar beraber seyahat etmişler. Daha sonra ayrılmaya, ancak bir yıllık sürenin bitimine üç gün kala aynı yerde buluşup memlekete birlikte dönmeye karar vermişler.

Kararlaştırıldığı gibi sürenin bitimine üç gün kala aynı yerde buluşmuşlar. Birbirlerine sormuşlar sen ne getirdin diye?

Bir tanesi “Ben bir ayna getirdim. Dünyada nereyi istersen anında orayı gösteriyor” demiş. Buna Aynacı diyelim.

İkincisi “Ben bir uçan halı getirdim. Üstüne binip nereye gitmek istersen anında oraya götürüyor” demiş. Buna Halıcı Diyelim

Üçüncüsü “Ben bir elma getirdim. Her türlü hastalığa iyi geliyor. Ölmek üzere olan bile bu elmayı yese iyileşiyor” demiş. Buna da Elmacı diyelim.

Memlekete dönmek üzere hep birlikte yola çıkmadan önce, Aynacı demiş ki “Şu aynadan bakalım memlekette durum nasıl?”. Bir de bakıyorlar Padişahın kızı ağır hasta ölmek üzere. Halıcı Diyor ki “Buyurun halıya atlayın gidelim”. Anında memlekete varıyorlar. Elmacı diyor ki “Padişahın kızı, al elmayı ye”. Hakikaten elmayı yer yemez Padişahın kızı iyileşiyor.

Padişah kızını hangisine vereceğini şaşırıyor.

Aynacı “Ayna olmasa bizim olan bitenden haberimiz olmayacaktı. Buraya yetişmek için acele etmeyecektik. Kız da ölecekti”. Kız benim hakkım demiş.

Halıcı “Halı olmasa görsek de bir faydası yoktu. Buraya yetişemeyecektik. Kız da ölecekti”. Kız benim hakkım demiş.

Elmacı “Görsek de yetişsek de elma olmasa bir faydası yoktu. Kız elmayı yiyemeyecek ve ölecekti demiş.

Soru: Padişah kime verecek kızını...
https://rockforumu.forummotion.com
eljin

eljin

Kadın Mesaj Sayısı : 129

MesajKonu: Geri: bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor)   bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor) Icon_minitimeÇarş. Ağus. 27, 2008 8:54 am

bnce aynacı
eljin

eljin

Kadın Mesaj Sayısı : 129

MesajKonu: Geri: bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor)   bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor) Icon_minitimePaz Ağus. 31, 2008 3:22 am

bn bulduumm Very Happy Very Happy elmacı çünkü diğerlerinin esyaları hala onlarda yani yine kullanabililer. kız elmayı yedigi için elmacının artık elması yok.krala eger kızını vermezsen o zaman elmamı geri ver der ve kızı alır Laughing cheers çok zekiyim tongue
Admin
Admin
Admin
Admin

Kişi sayfası
ZaR:

MesajKonu: Geri: bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor)   bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor) Icon_minitimePaz Ağus. 31, 2008 10:17 am

evt doğru bildin cheers

bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor) Rock%20on%20hand
https://rockforumu.forummotion.com

bunu bir tek süper zeka çözebilir (o da zor)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-